Current Members
93 out of 93 members.
B
Ms Rosslyn (Ros) Bates
Member for Mudgeeraba (LNP)
Shadow Minister for Health and Ambulance Services, Shadow Minister for Medical Research, Shadow Minister for Women
Mr Jarrod Bleijie
Member for Kawana (LNP)
Deputy Leader of the Opposition, Shadow Minister for State Development, Infrastructure and Planning, Shadow Minister for Olympic and Paralympic Infrastructure and Jobs, Shadow Minister for Industrial Relations
Hon Nikki Boyd
Member for Pine Rivers (ALP)
Minister for Fire and Disaster Recovery and Minister for Corrective Services
Hon Glenn Butcher
Member for Gladstone (ALP)
Minister for Regional Development and Manufacturing and Minister for Water
C
Mr David Crisafulli
Member for Broadwater (LNP)
Leader of the Opposition, Shadow Minister for Tourism
D
Hon Yvette D'Ath
Member for Redcliffe (ALP)
Attorney-General and Minister for Justice and Minister for the Prevention of Domestic and Family Violence
Hon Cameron Dick
Member for Woodridge (ALP)
Deputy Premier, Treasurer and Minister for Trade and Investment
E
Hon Leeanne Enoch
Member for Algester (ALP)
Minister for Treaty, Minister for Aboriginal and Torres Strait Islander Partnerships, Minister for Communities and Minister for the Arts
F
Hon Dianne (Di) Farmer
Member for Bulimba (ALP)
Minister for Education and Minister for Youth Justice
Hon Shannon Fentiman
Member for Waterford (ALP)
Minister for Health, Mental Health and Ambulance Services and Minister for Women
Mrs Deborah (Deb) Frecklington
Member for Nanango (LNP)
Shadow Minister for Energy and Cost of Living, Shadow Minister for Water and the Construction of Dams, Shadow Minister for Regional Development and Manufacturing
Hon Mark Furner
Member for Ferny Grove (ALP)
Minister for Agricultural Industry Development and Fisheries and Minister for Rural Communities
G
Mrs Julieanne Gilbert
Member for Mackay (ALP)
Assistant Minister for State Development, Infrastructure, Industrial Relations and Racing
Hon Grace Grace
Member for McConnel (ALP)
Minister for State Development and Infrastructure, Minister for Industrial Relations and Minister for Racing
H
J
Mr David Janetzki
Member for Toowoomba South (LNP)
Shadow Treasurer, Shadow Minister for Investment and Trade, Shadow Minister for Home Ownership
K
Ms Ali King
Member for Pumicestone (ALP)
Assistant Minister for Housing, Local Government, Planning and Public Works
L
Mr John-Paul Langbroek
Member for Surfers Paradise (LNP)
Shadow Minister for Seniors, Communities and Disability Services
Mr Dale Last
Member for Burdekin (LNP)
Shadow Minister for Natural Resources and Mines, Shadow Minister for Fire and Emergency Services, Shadow Minister for Corrective Services, Shadow Minister for Rural and Regional Affairs
Ms Brittany Lauga
Member for Keppel (ALP)
Assistant Minister for Health and Regional Health Infrastructure
Hon Leanne Linard
Member for Nudgee (ALP)
Minister for the Environment and the Great Barrier Reef and Minister for Science and Innovation
M
Mr Timothy (Tim) Mander
Member for Everton (LNP)
Shadow Minister for Housing and Public Works, Shadow Minister for Sport and Racing, Shadow Minister for Olympic and Paralympic Sport and Regional Engagement
Hon Lance McCallum
Member for Bundamba (ALP)
Minister for Employment and Small Business and Minister for Training and Skills Development
Hon Bart Mellish
Member for Aspley (ALP)
Minister for Transport and Main Roads and Minister for Digital Services
Hon Charis Mullen
Member for Jordan (ALP)
Minister for Child Safety, Minister for Seniors and Disability Services and Minister for Multicultural Affairs
N
Mr Timothy (Tim) Nicholls
Member for Clayfield (LNP)
Shadow Attorney-General, Shadow Minister for Justice, Shadow Minister for CBD Activation
O
Mr Samuel (Sam) O'Connor
Member for Bonney (LNP)
Shadow Minister for Environment and the Great Barrier Reef
P
Mr Anthony (Tony) Perrett
Member for Gympie (LNP)
Shadow Minister for Agriculture, Fisheries and Forestry
R
Dr Christian Rowan
Member for Moggill (LNP)
Shadow Minister for Education, Shadow Minister for the Arts
S
Mr Bruce Saunders
Member for Maryborough (ALP)
Assistant Minister for Train Manufacturing, Regional Development and Jobs
Hon Meaghan Scanlon
Member for Gaven (ALP)
Minister for Housing, Local Government and Planning and Minister for Public Works
Ms Fiona Simpson
Member for Maroochydore (LNP)
Shadow Minister for Finance and Better Regulation, Shadow Minister for Integrity in Government
Mr James (Jimmy) Sullivan
Member for Stafford (ALP)
Assistant Minister for Justice and Veterans' Affairs