Mr Samuel (Sam) O'Connor

Profile

Mr Samuel (Sam) O'Connor
Electorate: Bonney - View Map(.pdf)
Party: LNP
Election date: 25 November 2017

Contact details

Electorate Office Address

102 Imperial Parade
LABRADOR QLD 4215

Phone: (07) 5657 7980
Fax: n/a
Email:  [email protected]

Parliamentary Service

Current:
  • Member, Health and Environment Committee: 17 Mar 2022
  • Shadow Minister for Environment and the Great Barrier Reef: 16 Nov 2020
  • Shadow Minister for Science and Innovation: 16 Nov 2020
  • Shadow Minister for Youth: 16 Nov 2020
Past:
  • Member, Economics and Governance Committee: 15 Feb 2018 - 6 Oct 2020
  • Shadow Assistant Minister to the Opposition Leader and Shadow Assistant Minister for Youth: 15 Dec 2017 - 15 Nov 2020

Career

Bartender / courtesy bus driver at Labrador AFL Sports Club (2015-2017); Media Advisor to the Hon Stuart Robert MP, Federal Member for Fadden (2015-2017).
Community Activity: Patron of the Young LNP, Rotary Club of Runaway Bay, Labrador Community Garden, The Blenders, Mens’ Shed Labrador, Musgrave Hill Bowls Club, Labrador Hockey Club and Cancer Council Queensland Gold Coast Relay for Life. Vice President of Paradise Point Meals on Wheels. Member of the Queensland Justices Association, Griffith University’s Institute for Glycomics Board of Advice and the Queensland Irish Association.

Personal

Birth Date: 5 August 1991 (Ipswich, Queensland, Australia)
Education: Bachelor of Science, Biomedical Science BSc (UQ); Bachelor of Arts, Political Science BA (UQ).