Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Dean, Harold (Harry)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 20 February 1913 (Brisbane, Queensland, Australia)

Death Date: 28 February 1997 (Sandgate, Queensland, Australia)

Parents: Andrew George Dean and Emily (nee Williamson)

Family: Iris Lillian Toppin on 28 April 1977

Education: Sandgate State and Brisbane Secondary schools

Religion: Church of England

Career

Commonwealth and state public servant; Justice of the Peace

Party Positions:

  1. (ALP) Past President and Secretary, Sandgate Electorate Branch
  2. (ALP) Member, Queensland Central Excecutive, 1950 - 1955

Local Government Service: Alderman, Brisbane City Council, 1952 to 1960


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Sandgate 28 May 1960 12 Nov 1977 Did not contest

Parliamentary Service

Description From To
Shadow Minister for Community and Welfare Services
Temporary Chairman of Committees, from Aug 1972
Member, Parliamentary Refreshment Room Committee, from 1975
Delegate, Australasian Regional Conference, Commonwealth Parliamentary Association 1975
Temporary Chairman of Committees Aug 1966 Oct 1970
Member, Parliamentary Library Committee 1960 1965

Additional Information

Notes: Member: ARP; Musicians Union; Brisbane QATB Executive; Sandgate Lions Club; ABC Subscribers Committee; and Orchestral Commitee, Queensland Symphony Orchestra. Fellow, Royal Geographical Society of Australia. Vice-President, Queensland Band Association; Patron, Sandgate Boy Scouts. Director, Queensland Police Youth Board

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service.; Waterson, DB and John Arnold, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982); Queensland Parliamentary Debates, Motion of Condolence, 2nd session of the 48th Parliament, Vol.341, pp. 471-477 (Brisbane:  Government Printer, 1997)

[Last Modified: Tuesday, 27 June 2017]