Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Mulcahy, Daniel

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1857 (Tamworth, New South Wales, Australia)

Death Date: 6 January 1932 (Gympie, Queensland, Australia)

Parents: John Mulcahy and Ellen (nee Allen)

Family: (2) Mary Frances Synan in Brisbane on 24 August 1892, 1 son, 4 daughters, (1) Bridget Mary Ryan on 8 September 1885, 2 daughters

Education: Educated in Tamworth

Religion: Roman Catholic

Career

Miner and investor, Gympie from 1880; Member of Gympie Stock Exchange

Local Government Service: Alderman, Gympie; Mayor, Gympie, 1898 to 1901


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Gympie 8 Jun 1901 27 Apr 1912 By- election

Additional Information

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg: 10662; Hughes, Colin A and BD Graham, Voting for the Queensland Legislative Assembly 1890-1964, (Canberra: ANU, Department of Political Science, 1974); Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)