Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Isaac, Frederick Neville

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1825 (Worcester, England)

Death Date: 12 July 1865 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: John Isaac and Harriet (nee Whitmore)

Family: Married in Shropshire, England, in 1854

Education: Educated at Rugby

Religion: Church of England

Career

Arrived in Queensland in 1840 and from Gowrie Station joined Dr Leichhardt on his first expedition; Began exploring on his own account in 1841 and took up Dulacca Station in 1847; Became a partner in Gowrie in 1852; Elected a member of the Philosophical Society; Appointed magistrate and returning officer for Western Downs


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Council NONE Legislative Council 25 Aug 1864 13 Jul 1865 Date of Death

Additional Information

Sources: Weekly Herald, 27 July 1865; Darling Downs Gazette, 15 and 19 July 1865; Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Wednesday, 26 July 2017]