Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Plunkett, Thomas Flood (Tom)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 19 December 1877 (Brisbane, Queensland, Australia)

Death Date: 24 December 1957 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Thomas Plunkett and Maria (nee Ryan)

Family: Margaret Ellen Higgins Deerain on 12 October 1915, 3 sons, 2 daughters

Education: Tamborine State School; Beaudesert State School; Christian Brothers College, Gregory Terrace, Brisbane

Religion: Roman Catholic

Relationship to Politician: His father, Thomas Plunkett, represented the Albert electorate in the Legislative Assembly for over 19 years, retiring in 1907

Career

Pioneer dairy farmer, Beaudesert;

Official Awards: In 1957 he was appointed CBE

Local Government Service: Councillor, Beaudesert Shire Council, 1914 to 1932; Chairman, Beaudesert Shire Council, 1915 to 1916


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly CPNP Albert 11 May 1929 29 Apr 1950
Assembly CP Darlington 29 Apr 1950 3 Aug 1957 Did not contest

Additional Information

Notes: Director and Chairman, Logan and Albert Dairy Association; Foundation Chairman, Dairy Products Cooperative Dairy Co; Director, Murarrie Bacon Co; Director, Australian Equalisation Board; Chairman, Australian Dairy Produce Export Control Board; Member and Deputy Chairman, Queensland Butter Board; Queensland Member, Australian Dairy Council; Member, Primary Development Committee of Development and Migration Commission and CSIRO; President, Queensland Cooperative Dairy Companies Association; Queensland Representative, Commonwealth Dairy Pool Committee, 1915 to 1921; Justice of the Peace; Chairman, QLD-NSW Voluntary Butter Pool, 1922; Member, Australian Dairy Produce Board; Queensland Representative, Stabilisation Committee operating the Paterson Plan; Trustee, Beaudesert Hospital; Trustee and Vice-President, Logan and Albert Agricultural and Pastoral Society; Interests included cricket and football

Sources: Image sourced from C Lack,Three decades of Queensland Political History, 1929-1960 (1962); Waterson, DB and John Arnold, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982)

[Last Modified: Thursday, 31 August 2017]