Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Thackeray, Mervyn Herbert (Merv)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 20 October 1925 (Mackay, Queensland, Australia)

Death Date: 7 June 2014

Parents: Herbert Cecil Sydney Thackeray and Nora Ethel Violet (nee Wright)

Family: Dorothy Scholes in 1947, 1 son, 1 daughter

Education: Mackay Primary School

Religion: Church of England

Career

Grazier; Union delegate; Engine Driver, Emerald and Rockhampton; Fireman, Yeppoon, 1952 to 1955; Fireman, Alpha and Emerald, 1947; Rockhampton and Emerald, 1948; Rockhampton and Sarina, 1950; Engine cleaner, Queensland Government Railways, Rockhampton, Gladstone, 1943; Rockhampton, 1945


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Keppel 3 Aug 1957 28 May 1960
Assembly IND Rockhampton North 28 May 1960 27 May 1972

Additional Information

Notes: A rift developed in the ALP when the Central Executive were given the power to endorse candidates at state elections. Mr Thackeray was one of three ALP members not endorsed by the ALP in the 1972 election. He stood as an Independent and was defeated

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; Waterson, DB and John Arnold, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982); Trundle, Peter, '3 LAB. MLAs lost endorsement. Bennett will stand as Independent', 30 Jan 1972

[Last Modified: Tuesday, 25 July 2017]