Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

Ms Jessica (Jess) Pugh

View print friendly version
Ms Jess Pugh Photo

Electorate
Mount Ommaney - Opens in a new window View Map (.pdf)

Party
Australian Labor Party (ALP)

Date of Election
25 November 2017

Speeches
Inaugural | All Speeches

Contact details

Electorate Office Address
Centenary Technology Park, 532 Seventeen Mile Rocks Road
SINNAMON PARK QLD 4073

Phone: (07) 3737 2120
Fax: n/a
Email: [email protected]

Parliamentary Service

Current:

  • Deputy Government Whip: 26 Nov 2020
  • Member, Transport and Resources Committee: 26 Nov 2020

Past:

  • Temporary Speaker: 15 Feb 2018 - 2020
  • Member, Natural Resources, Agricultural Industry Development and Environment Committee: 21 May 2020 - 6 Oct 2020
  • Member, State Development, Natural Resources and Agricultural Industry Development Committee: 15 Feb 2018 - 20 May 2020

Career

Prior to Election - Business Events Manager (Restaurant Two). Government Public Service. Policy Advisor (Transport and Main Roads, Local Government Ministers).

Community Activity: Patron of Brisbane West Falcons Basketball, Patron of the John Oxley Orchid Society, Honorary Member Sumner Rotary; Honorary Member Mount Ommaney Probus and Committee Member of the Centenary Local Ambulance Committee.

Personal

Birth Date: 29 May 1985 (South Brisbane, Queensland)

Family: Married (3 children)

Education: Bachelor of Business (QUT).

Additional Information

Jess dedicates much of her spare time to community work and ensuring that she is accessible to her constituents.

Notes: Personal interests: Yoga, reading.