Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

Mr Aaron Harper

View print friendly version
Mr Aaron Harper Photo

Electorate
Thuringowa - Opens in a new window View Map (.pdf)

Party
Australian Labor Party (ALP)

Date of Election
31 January 2015

Speeches
Inaugural | All Speeches

Contact details

Electorate Office Postal Address
PO Box 393
THURINGOWA CENTRAL QLD 4817
Electorate Office Address
Unit 8B, 48 Thuringowa Drive
KIRWAN QLD 4817

Phone: (07) 4766 3100
Fax: (07) 4766 3109
Email: Thuringowa@parliament.qld.gov.au

Parliamentary Service

Current:

  • Chair, Health, Communities, Disability Services and Domestic and Family Violence Prevention Committee: 15 Feb 2018

Past:

  • Member, Health, Communities, Disability Services and Domestic and Family Violence Prevention Committee: 18 Feb 2016 - 24 Nov 2017
  • Member, Health and Ambulance Services Committee: 27 Mar 2015 - 18 Feb 2016

Career

Prior to election - Intensive Care Flight Paramedic, QAS 1990 - 2015. Hospital Orderly, Townsville General Hospital, 1985 - 1990.

Official Awards: National Service Medal (Ambulance) 2005. Australia Day Medallion (QAS) 2012. Australia Day Medallion (QAS) 1996.

Community Activity: NQ Cowboys NRL Club Member. Member Thuringowa RSL. Member Northern Beaches Community Group.

Personal

Birth Date: 20 May 1967 (Auckland, New Zealand)

Education: Associate Diploma, Applied Science Ambulance, 1994. Advanced Diploma, Intensive Care Paramedicine, 2000.