Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Baldwin, Edgar Allan (Ted)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 25 September 1922 (Oak Vale, Moregatta, Queensland, Australia)

Death Date: 1 January 2008 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Allan Baldwin and Ruby May (nee Massey)

Family: Reeva Clements on 16 June 1943, 3 sons, 1 daughter

Education: Brisbane State School; BA and BEd, University of Queensland

Religion: Church of England

Career

Head teacher state schools, 1951 to 1959; Science and maths teacher, 1959 to 1969; Teacher, graduated from Queensland Teachers' College in 1950; Factory worker, 1939; Fitter and turner; Sand, gravel firewood cutter and carter, aged 14 to 16 years; Milk run, aged 12 to 14 years

Party Positions:

  1. (ALP) Member, State Council, 1965
  2. (ALP) State President, 1968 - 1969
  3. (ALP) Party delegate to the Australian Constitutional Convention, 1973

Official Awards: Awarded Commonwealth Centenary Medal in 2001 for his services to education

Military Service: Seaman and radio technician in the Royal Australian Navy Volunteer Reserve, 1942 to 1946


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Logan 17 May 1969 27 May 1972
Assembly ALP Redlands 27 May 1972 7 Dec 1974 Defeated

Additional Information

Notes: Interests include tennis, bowls and reading. Official, Queensland Teachers Union. He was referred to as 'Red Ted' and a 'leader of the ratbag radical fringe' when he took over as President of the Teachers Union in 1968. But his work is regarded as having laid the foundations for the modern QTU. Awarded life membership of the Queensland Teachers Union in 1985

Sources: Image courtesy of the Queensland Teachers' Union; Waterson, DB and John Arnold, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980 (Canberra: ANU Press, 1982); Courier-Mail, `Activitist stood his ground', 16 January 2008

[Last Modified: Monday, 27 March 2017]