Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Benson, Dr John Robinson

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1836 (Armagh, Ireland)

Death Date: 25 July 1885 (St Kilda, Melbourne, Victoria)

Parents: Henry William Benson and Mary (nee Wilson)

Family: Bertha D'Arcy on 24 December 1866

Education: Kingston, Canada; Queen's University, Ontario (BA, 1853; MD, 1858)

Religion: Church of England

Career

Admitted to Queensland practice, 4 January 1866; Practised at Copperfield, Peak Downs from 1868 to 1871; Appointed government medical officer at Gympie in November 1870; Established private practice in Gympie


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Clermont 4 May 1870 6 Sep 1870 By-election

Additional Information

Notes: He was regarded highly by the community and built up a large private practice. Benson was appointed to the Commission of the Peace in 1876. He was the returning officer for Gympie in the 1877 elections. President, Agricultural Society when it was established in 1877. He resigned from government service in 1884 and moved to Melbourne

Sources: Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Wednesday, 14 June 2017]