Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Panton, John

View print friendly version

Personal


Birth Date: 29 October 1815 (North Leith, Midlothian, Scotland)

Death Date: 2 September 1866 (Ipswich, Queensland, Australia)

Parents: George Panton and Maria (nee Kerr)

Family: Isabella Frederica North in Windsor, NSW on 1 October 1842, 7 sons, 5 daughters

Religion: Church of England

Career

Joined brother-in-law and set up mercantile firm of Betts & Panton of Windsor and Sydney in 1840; Moved to Brisbane and established the firm of Panton & Co. in Brisbane Street, Ipswich; Acted as a magistrate on the Windsor bench; Pioneered the cotton industry and was the first to export cotton to UK on 29 January 1854


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Council NONE Legislative Council 22 Feb 1866 2 Sep 1866 Died in Office

Other Seats: Member for the New South Wales Legislative Council, COOK AND WESTMORELAND, 1 June 1843 to 20 June 1848

Additional Information

Notes: Panton was one of the founders of the Jockey Club; Originator of the North Australian Club

Sources: Image courtesy of Parliament of New South Wales website; The Queenslander, 29 April 1876; Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Wednesday, 30 August 2017]