Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Simpson, Gordon Leslie

View print friendly version

Personal


Birth Date: 3 June 1929 (Sea Lake, Victoria, Australia)

Death Date: 10 May 2017 (Nambour, Queensland, Australia)

Parents: Hugh Leslie Simpson and M Catto

Family: Norma Start on 7 March 1953, 1 son, 3 daughters

Education: Hampton High School; Scotch College, Melbourne; Dookie Agricultural College; Diploma of Agricultural Science

Religion: Uniting Church

Relationship to Politician: His daughter, Fiona Simpson, represents the seat of Maroochydore in the Queensland Parliament

Career

Self-employed agronomist, agricultural journalist and company director; Primary producer

Party Positions:

  1. (NP) Member, Government Party Committees: Public Works; Main Roads, Expo and Police; Industry; Small Business; Communications and Technology
  2. (NP) Secretary, Parliamentary National Party
  3. (NP) Member, Management Committee, Central Council
  4. (NP) Chairman, Conservation and Environment Committee, 1974 - 1985
  5. (NP) Member, Premier's Committees: Treasury; Environment; Valuation and Administrative Services, 1981 - 1983
  6. (NP) Member, Premier's Committees: Works and Housing; Health; Environment; Valuation and Administrative Services, 1983 - 1986
  7. (NP) Member, Premier's Committees: Tourism; National Parks and Sport; Corrective Service; Administrative Services and Valuation; Justice and Attorney-General, 1987


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NP Cooroora 7 Dec 1974 2 Dec 1989

Parliamentary Service

Description From To
Member, Library Committee
Minister for Mines, Energy and Minister for The Arts 25 Nov 1987 1 Dec 1987
Chairman, Select Committee of Subordinate Legislation 1984 1986
Alternate Delegate, Australian Constitutional Convention 1983 1985
Member, Parliamentary Delegation to Papua New Guinea and Solomon Islands 1982
Member, Select Committee of Subordinate Legislation 1981 1986

Additional Information

Notes: Interests include inventing labour-saving devices, engineering, town planning, surfing and tennis. Secretary, Seed Producers Association and Suncoast Beef Association; Vice-president, Cane Growers Association (Yandina branch) and Noosa Rotary

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service

[Last Modified: Wednesday, 17 May 2017]