Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

McPhie, Alexander Carpendale (Sandy)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 10 February 1929 (Charleville, Queensland, Australia)

Parents: Hector Kitchener McPhie and Florence Nellie (nee Shanasy)

Family: Helen Michell on 21 March 1964, 1 son, 2 daughters

Education: Toowoomba North state and Toowoomba Grammar schools; The King's School, Parramatta; Queensland Agricultural College, CertAgSc; University of New England

Religion: Presbyterian

Career

Real estate salesman and licensed investment consultant, Toowoomba, 1982 to 1983; Justice of the Peace; Farmer, Chinchilla, 1954 to 1962; Jackeroo, Quilpie, 1953 to 1954; Stock and station agent, 1945 to 1953

Party Positions:

  1. (NP) Member, Government Party Committees: Finance; Land Management; Mines and Energy; Environment; Conservation and Tourism; Industry, Small Business, Communications and Technology
  2. (NP) Member, Government Party Committees: Transport; Lands, Forestry and Police; Northern Development and Aboriginal and Island Affairs; Environment, Valuation and Administrative Services, 1983 - 1986
  3. (NP) Member, Government Party Committees: Lands, Forestry, Mapping and Survey; Mines, Energy and the Arts; Industry and Technology, 1987

Military Service: RAAF Air Traffic Control Officer, rising to Wing Commander rank, from 1979 ATC chief, 1962 to 1982; Cadet Pilot, No. 23 (F) `City of Brisbane' Squadron CAF, 1951 to 1952


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NP Toowoomba North 22 Oct 1983 2 Dec 1989

Parliamentary Service

Description From To
Chairman, Public Works Committee 20 Apr 1989 19 Oct 1989
Member, Parliamentary Delegation to Pacific Rim Countries Jun 1988

Additional Information

Notes: Interests include all sports, especially rugby and cricket, defence matters, fishing and country activities; Secretary, Queensland Polo Association, 1951 to 1952; Steward, Royal Agricultural Society of Queensland 1951 to 1952, 1954 to 1961, 1983 to 1984; Member, Apex, 1958 to 1962; President, Macfie Clan Society of Australia

Sources: Image sourced from the collection of Queensland Parliamentary Library and Research Service

[Last Modified: Monday, 14 August 2017]