Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Jones, John Gore

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1820 (Sligo, County Sligo, Ireland)

Death Date: 27 February 1868 ('Riversleigh', Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Johny Jones and Letitia (nee Sheridan)

Family: Elizabeth Gillman Nagle in Cork, Ireland, 2 sons, 3 daughters

Education: Sligo and Trinity College, Dublin (Hons Law)

Religion: Church of England

Career

Member, Honourable Society of the Middle Temple, London; Practised as a circuit barrister in Ireland; Member, Queensland Bar in 1861; Crown prosecutor of the Metropolitan District


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Warwick 4 Feb 1862 10 Jun 1863
Assembly NONE Mitchell 18 Mar 1865 1 Jan 1866

Additional Information

Sources: Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 1 August 2017]