Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

O'Connell, William Bligh Henry

View print friendly version

Personal


Birth Date: 26 January 1852 (Brisbane, Queensland, Australia)

Death Date: 4 March 1903 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Captain William Bligh O'Connell and Mary (nee Jones)

Family: Emilie Amelia Miske on 16 April 1888, in Bundaberg 3 sons, 4 daughters

Education: Rugby School, England

Religion: Church of England

Career

Pastoral experience Baramba Station, 1870; Aide de camp to Sir Maurice Charles; Clerk, Bank of NSW, Bundaberg; Established mercantile firm in Bundaberg; Inspector of Pacific Islanders and assistant immigration agent

Local Government Service: Member of Bundaberg Divisional Board


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly MIN Musgrave 9 May 1888 4 Mar 1903 Died in office

Parliamentary Service

Description From To
Secretary for Public Lands 7 Dec 1899 4 Mar 1903

Additional Information

Notes: Chairman, Royal Commission into the Mining Industry, 1894; Responsible for the 1902 Land Act

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg: 17571; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)