Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Boles, Jason

View print friendly version

Personal


Birth Date: April 1851 (Madras, India)

Death Date: 24 August 1920 (Gladstone, Queensland, Australia)

Parents: Jason Boles and Maria (nee Henley)

Family: Mary Breslin in Gladstone on 25 February 1878, 1 daughter

Religion: Roman Catholic

Career

Stockman, Hilton Station; Mailman, Cania; Storekeeper, Cania goldfields, Millchester and Charters Towers; Partner with C.C. Breslin in store, Charters Towers; Own retail business, from 1883

Local Government Service: Alderman Gladstone; Mayor 1886 and 1888-1889


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly OPP Port Curtis 18 Apr 1893 27 Aug 1904

Additional Information

Notes: First secretary of the Gladstone Turf Club

Sources: Image from 'The Queenslander', 30 September 1893; Waterson, D B, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 20 June 2017]