Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Nelson, Rev Dr William Lambie

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1807 (Kilmarnock, Ayrshire, Scotland)

Death Date: 13 June 1887 (Southport, Queensland, Australia)

Parents: Robert Nelson and Jane (nee Lambie)

Family: (2) Sarah Pring on 21 July 1886, (1) Agnes Muir, 1 son, 2 daughters

Education: Edinburgh University

Religion: Presbyterian

Relationship to Politician: His son, Sir Hugh Nelson went on to serve as Premier from 27 October 1893 to 13 April 1898

Career

Served as acting Presbyterian minister at St Stephen's, Edinburgh, and Inveresk; Served as Presbyterian minister in the district of Ipswich from 1853 to 1860, Toowoomba in 1868, St John's, Southport


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE West Moreton 3 May 1860 22 Jun 1860

Additional Information

Notes: He won the seat of West Moreton at the first general election; However, on the meeting of the first parliament a petition was presented to the Legislative Assembly against his return on the grounds that being an ordained clergyman he was disqualified for election; The petition was referred to the Committee of Elections and Qualifications and the report declared that his election was null and void

Sources: Toowoomba Chronicle and Darling Downs General Advertiser, 14 June 1887; Hogan, Janet, Building Queensland's Heritage, The National Trust of Queensland; Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Monday, 28 August 2017]