Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Nind, Philip Henry

View print friendly version

Personal


Birth Date: 7 April 1831 (Oxford, England)

Death Date: 9 March 1896 (Lashlake House, Thames, England)

Parents: Philip Henry Nind

Family: Elizabeth Francis Sivewright

Education: Eton College; Christ Church, Oxford; Bachelor of Arts, 1857; Master of Arts, 1858

Religion: Church of England

Career

Clerk, Colonial Secretary's Office, British Columbia, 1859; Assistant Gold Commissioner and Senior Magistrate, Caribou, 1859; Superintendent, gold escort, 1863 County Judge, 1864; Queensland Immigration Lecturer, England, 1875 to 1876


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Logan 28 Nov 1873 27 May 1874
Assembly NONE Logan 8 Jun 1874 3 Apr 1875 By-election

Additional Information

Notes: Established Yahwulpah Plantation at Beenleigh, c.1866; Member, Court of Policy, c. 1880; Proprietor, cocoa and coconut estates at Zeelandia, Hogstraten, Upper Berbice River and British Guiana; President, Queensland Chamber of Agriculture; President, South Queensland Agricultural Society

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Monday, 28 August 2017]