Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Paul, William Sheffield

View print friendly version

Personal


Birth Date: October 1832 (London, England)

Death Date: 30 November 1902 (Deal, Kent, England)

Parents: Edward Paul and Jane (nee Sheffield)

Family: Maria Smith on 1 July 1899, 1 son, 1 daughter

Education: City of London School

Religion: Church of England

Career

Arrived in Sydney in 1853 and commenced business with brother as general merchants under E & W Paul; Came to Queensland in 1862, engaged in pastoral pursuits at Glendarriwill Station, Springsure; General shipping manager for Associated Collieries Newcastle, from 1878; Manager, William Sloane & Co, Brisbane; Dividing runs commissioner under Crown Lands Act of 1884, Queensland; NSW government run appraiser, 1887; Re-appointed as runs commissioner in Queensland, 1894-1897; Clerk to the Queensland Government Agency, London, 1898-1902


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Leichhardt 14 Nov 1878 24 Mar 1879
Assembly AFLB Leichhardt 28 Apr 1888 18 Apr 1893

Additional Information

Notes: It is not definite that William Paul married Maria Smith in 1899

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)