Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Pettigrew, John

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1832 (Tarshaw, Burton, Ayrshire, Scotland)

Death Date: 10 November 1878 (Ipswich, Queensland, Australia)

Parents: Robert Pettigrew and Mary (nee McWhinnie)

Family: (2) Grace Marcella Boyd on 9 November 1868, 4 sons, 1 daughter, (1) Elizabeth Ann Twine on 16 June 1854, 2 sons, 2 daughters

Education: Ayr Academy, Scotland

Religion: Presbyterian

Relationship to Politician: John's brother William Pettigrew was a Member of the Legislative Council, 1877-1894

Career

Draper, Kilmarnock; Partnered with brother, William, in sawmills; Established a large general store, Ipswich; Partner, F. A. Forbes in Maranoa pastoral speculation, until 1866

Local Government Service: Alderman, Ipswich; Mayor of Ipswich, 1864


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Stanley 20 Nov 1873 10 Dec 1878

Additional Information

Notes: Arrived in Australia, 1850

Sources: Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Imaged courtesy of National Library of Australia Image No.oai:demo.ptfs.com:library1_lib/?15573

[Last Modified: Wednesday, 30 August 2017]