Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Black, Adam

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1841 (Berwick, Scotland)

Death Date: 26 December 1902 (Gympie, Queensland, Australia)

Parents: George Black and Marjory (nee Hogg)

Family: Jane Drummond in Gympie on 16 March 1869, 7 sons, 2 daughters

Religion: Presbyterian

Career

Obtained farming and mining experience in New Zealand; Became partner in New Zealand mine; Acquired farming property at Albert, Beenleigh; Pursued mining speculation in Gympie


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Logan 16 Apr 1875 3 Oct 1875 Resigned

Additional Information

Notes: Black was one of the pioneers of quartz mining in Gympie. Black spent a number of years in the Logan area and then returned to Gympie to pursue mining operations again. On this occasion he was not as successful. President, South Queensland Agricultural and Pastoral Association from 1875 to 1877

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Queenslander, 3 January 1902; Maryborough Chronicle, 31 December 1902; Gympie Times, 30 December 1902

[Last Modified: Tuesday, 20 June 2017]