Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Porter, Hon Charles Robert

View print friendly version

Personal


Birth Date: 17 May 1910 (Greenwich, England, United Kingdom)

Death Date: 14 April 2004 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: George Henry Porter and Evelyn (nee Day)

Family: Joy Welch on 31 May 1931, 2 sons, 2 daughters

Religion: Church of England

Career

Brisbane author, playwright, broadcaster, commercial and political activites; Publicist; State public servant, salesman and actor

Party Positions:

  1. (QPP) General Secretary and State Campaign Director, Queensland People's Party, 1944 - 1949
  2. (LIB) State Campaign Director, Queensland Division, 1949 - 1950
  3. (LIB) State Campaign Director, Queensland Division, 1957 - 1966


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly LIB Toowong 28 May 1966 29 Nov 1980 Did not contest

Parliamentary Service

Description From To
Delegate, Australian Constitutional Convention 1978
Minister for Aboriginal and Island Affairs 16 Dec 1977 23 Dec 1980
Delegate, Australian Constitutional Convention 1976
Delegate, Australian Constitutional Convention 1975
Member, Select Committe on Privileges 1975 1977
Chairman, Select Committee on Punishment of Crimes of Violence 1974
Member, Parliamentary Buildings Committee 1969 1977

Additional Information

Notes: Interests include sports, especially athletics and surfing, reading, education, art and family; Chairman, Church of England Grammar School, 1958 to 1967; Director, Queensland Division, Institute of Public Affairs, 1943 to 1944; In 1943 a new political party was formed, the Queensland People's Party; Mr Porter joined the QPP and was the State Campaign Director from 1944 to 1949

Publications: A series of experimental radio plays including Variations on a Printing Press, The Footsteps After and Nellie Lacey and the Bushranger, `Broadcasting in Queensland', Journal: Year-book of Proceedings, The Royal Historical Society of Queensland, P. 750 to 761

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; Courier-Mail, 'Leading Liberal stood against Joh's excesses', 29 April 2004; Courier-Mail, 'The invisible leader', 20 January 2001, p.13; Courier-Mail, 'Goss may be given ginger medicine', 5 August 1995, p.32

[Last Modified: Thursday, 31 August 2017]