Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Crombie, James

View print friendly version

Personal


Birth Date: 8 June 1834 (Crail, Fifeshire, Scotland)

Death Date: 17 September 1898 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: David Guillam Crombie and Jessie (nee Webster)

Family: Isabella Harriet Cameron in Springsure on 1 December 1869, 4 sons, 3 daughters

Education: Attended Madras and St Andrew's colleges

Religion: Presbyterian

Career

Prospected in Victorian goldfields, 1853; Moved to Queensland in 1862, stocked Barcaldine Downs; leased Kensington Downs and Greenhills; Assumed control of Greenhills in 1881; Purchased large farm at Fassifern


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly MIN Mitchell 28 Apr 1888 20 May 1893
Assembly MIN Warrego 20 May 1893 17 Sep 1898 Died in office

Additional Information

Notes: Director, Royal Bank of Queensland and the Queensland Meat Export and Agency Co. Member, Queensland Meat and Dairy Board and Mitchell Rabbit Board; Treasurer, United Pastoralists' Association of Queensland, 1891-1896; Delegate to conventions of the Pastoralists' Federal Council of Australia; Member, Creswick Districts Road Board, Bullarook Farmers' common and Smeaton, Spring Hill and Bullarook Agricultural Association

Sources: Image sourced from The Queenslander, 30 September 1893; Australian Dictionary of Biography, Online Edition; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Wednesday, 14 June 2017]