Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

Ms Jennifer Howard

View print friendly version
Ms Jennifer Howard Photo

Electorate
Ipswich - Opens in a new window View Map (.pdf)

Party
Australian Labor Party (ALP)

Date of Election
31 January 2015

Speeches
Inaugural | All Speeches

Contact details

Electorate Office Postal Address
PO Box 52
BOOVAL QLD 4304
Electorate Office Address
125 Brisbane Road
BOOVAL QLD 4304

Phone: (07) 3447 2100
Fax: (07) 3447 2109
Email: Ipswich@parliament.qld.gov.au

Parliamentary Service

Current:

  • Assistant Minister of State Assisting the Premier: 11 Nov 2016

Past:

  • Assistant Minister for Local Government: 8 Dec 2015 - 11 Nov 2016
  • Chair, Agriculture and Environment Committee: 27 Mar 2015 - 18 Feb 2016

Career

Prior to election - Electorate Officer, Veterinary Nurse, Small Business Owner.

Community Activity: Executive Member of Ipswich Women's Development Network Inc. Zonta International.

Personal

Birth Date: 12 July 1965 (Mackay, Queensland, Australia)

Education: JP (Qualified)

Additional Information

Jennifer was elected the Member for Ipswich on 31st January 2015. She was appointed Chair of the Agriculture and Environment Parliamentary Committee by the Premier in March 2015. Jennifer has lived in Ipswich for over 30 years. She raised her two children here and co-ran a local business before moving into roles in State and Federal Government. She has been active around the community as a Justice of the Peace (Qualified) since 2001 and working with school P&Cs, sporting club committees and local community and seniors groups. In 2005, Jennifer played a pivotal role in the establishment of the Ipswich Women’s Development Network, a not-for-profit organisation which provides an annual scholarship to a local female student at the former UQ Ipswich campus. Jennifer is also a member of the Zonta Club of Ipswich and, until November 2015, was a member of the National Executive of the Australian Labor Party. Jennifer has a passion for the Arts and for yoga. She enjoys walking, reading and spending time with family.