Low, David Alan

View print friendly version

Personal


Birth Date: 5 February 1911 (Yandina, Queensland, Australia)

Death Date: 22 October 1974 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: John Anthony Low and Louisa Ann (nee Bury)

Family: Claudia Helen Ritchie on 8 April 1939, 1 daughter

Education: Nambour State School; Yandina Rural and Nambour High schools

Religion: Presbyterian

Career

Farmer; Railway clerk at Nambour, Yandina, Kingaroy and Maryborough

Party Positions:

  1. (CN) Secretary, Cooroora Branch of the National Party
  2. (CN) Member, Cooroora Electorate Council
  3. (CN) Secretary, Parliamentary Country Party, Aug 1950

Local Government Service: Chairman, Maroochy Shire Council, 1952 to 1967


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly CN Cooroora 3 May 1947 16 Oct 1974

Additional Information

Notes: Interests included fishing, surfing and bowling; Freemason and belonged to the Maroochy Masonic Lodge; Member, Nambour Bowls Club

Sources: Image courtesy of National Library of Australia, Image no: M868454; Courier-Mail, 'Low resigns - no by-election', 17 October 1974; Lack, Clem, Three Decades of Queensland Political History 1929-1960 (Brisbane: Government Printer, 1962); Legge, JS, Who's Who in Australia XXth Edition, (Melbourne: The Herald and Weekly Times Ltd, 1971), p. 601

[Last Modified: Wednesday, 9 August 2017]