Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Fullerton, Dr George

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1802 (County Derry, Ireland)

Death Date: 24 September 1883 (Sydney, New South Wales, Australia)

Parents: Archibald Fullerton and Elizabeth (nee Church)

Family: Julia Adderton Moffat in 1854, 2 children

Religion: Church of England

Career

Medical Registrar, New South Wales in 1842; Practised medicine in Brisbane; President, Medical Board of Queensland


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Council NONE Legislative Council 1 May 1860 22 May 1864

Additional Information

Notes: Fullerton held Tooloombilla Station in Queensland from 1856 to 1872. Fullerton was one of two commissioners to conduct an inquiry into the misdemeanours of a high profile public servant; Fullerton championed the causes dear to the heart of the squattocracy such as the introduction of coolie labour; President, Brisbane School of Arts

Publications: Family Medical Guide, 1st edition (Brisbane, 1870)

Sources: Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Sydney Morning Herald, 25 September 1883; Gordon, Douglas, `Men of Medicine at Separation', Medical Journal of Australia, V.2, 7 July 1962, p 3

[Last Modified: Wednesday, 12 July 2017]