Davenport, George Henry

View print friendly version

Personal


Birth Date: 30 October 1831 (Oxford, England)

Death Date: 1 January 1881 (Toowoomba, Queensland, Australia)

Parents: George Francis and Eliza (nee Davenport)

Family: Elizabeth Young in Dalby on 27 May 1866

Education: Edinburgh High School

Religion: Church of England

Career

Joined his uncles in South Australia c. 1850; Moved to Melbourne and entered pastoral firm Powers, Rutherford & Co; Came to Queensland in 1865 as partner of CB Fisher; Selected and constructed Headington Hill; Extended property holdings to West Talgai, Ellangowan, Retreat and Condamine Plains stations; Was the principal behind Queensland Freezing and Food Export Co.


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Drayton & Toowoomba 15 Nov 1878 1 Jan 1881 Died in Office

Additional Information

Sources: Brisbane Courier, 3 January 1881; Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)