Horwitz, Jacob

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1830 (East Prussia, Poland)

Death Date: 24 March 1920 (Berlin, Germany)

Religion: Jewish

Career

Storekeeper, commercial agent and liquor merchant 1865-1883; Floor miller 1874-1886; Farmer 1887-1889

Local Government Service: Alderman Warwick, mayor 1876-1878


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Warwick 19 Nov 1878 2 Jul 1887

Additional Information

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 25 July 2017]