Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Clark, James (Jim)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 5 February 1891 (Gympie, Queensland, Australia)

Death Date: 22 November 1963 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: James Clark and Marion Cathie (nee White)

Family: Eileen Russell on 30 June 1919, 2 sons

Religion: Presbyterian

Career

Miner, Mount Morgan mines; AWU organiser from 1926 ; Secretary, Mount Morgan Hospital Committee

Party Positions:

  1. (ALP) Secretary of the ALP, Mount Morgan Branch


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Fitzroy 11 May 1935 28 May 1960

Parliamentary Service

Description From To
Chairman of Committees 27 Aug 1953 2 Aug 1957
Appointed to the Panel of Temporary Chairmen 10 Oct 1950

Additional Information

Notes: Member, Ancient Order of Druids

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; Waterson, DB and John Arnold, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982)

[Last Modified: Friday, 4 August 2017]