Kidgell, James Gawthorne

View print friendly version

Personal


Birth Date: 8 April 1837 (Polesworth, Warwickshire, England)

Death Date: 20 May 1915 (Myrrhee, Victoria, Australia)

Parents: Henry Kidgell and Christina (nee Gawthorn)

Family: Annie Martha Quinton on 22 August 1871 at Gympie, 5 sons, 3 daughters

Education: Congregationalist College, Lewisham, Kent (England)

Religion: Congregational

Career

Draper, Castlemaine (Victoria); Town clerk in Gympie, 1880; Clerk at Widgee Divisional Board, 1880; Advertising contractor


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Gympie 23 Mar 1877 15 Nov 1878

Additional Information

Notes: Committee member, Gympie School of Arts and Building Society

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Wednesday, 2 August 2017]