Cribb, Robert

View print friendly version

Personal


Birth Date: 7 January 1805 (Poole, Dorset, England)

Death Date: 16 April 1893 (Milton, Queensland, Australia)

Parents: John Galpin Cribb and Mary (nee Dirham)

Family: (2) Sarah Walton on 1 August 1860, (1) Sarah Sanson in 1827 in London, 4 sons, 1 daughter

Education: Lancastrian School, Poole

Religion: Poole Independent Church

Relationship to Politician: Brother Robert also was a member of the Queensland Legislative Assembly and the New South Wales Legislative Assembly. Both his sons, James and Thomas were also members of the Queensland Legislative Assembly with Thomas also a member of the Queensland Legislative Council.

Career

Apprentice baker and then owned confectionery and baking business in London, 1827-1848; Bakery business in Brisbane for approximately six years from 1849; Acquired large land holdings in and around Brisbane through his commission and land agency

Local Government Service: Alderman of the first Brisbane Council on 13 October 1859 and held office until 1861


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Town Of Brisbane 8 Dec 1860 30 May 1863 By-election
Assembly NONE East Moreton 26 Sep 1863 1 Jul 1867

Other Seats: Represented East Moreton in Legislative Assembly of New South Wales, 18 June to 10 December 1859

Additional Information

Notes: Cribb joined the Anti-Corn Law League and was associated with the work of Cobden and Bright. Being strongly influenced by the ideas for the development of John Dunmore Lang's 'Cooksland', Robert , emigrated to Moreton Bay; Robert was tagged by the press as `Robert the Restless'. He used meetings and public agitation to gain support for his policies. Robert was one of the leaders of Brisbane's merchant group and a founder of the Queensland Liberal Association. He worked for separation from New South Wales. He was also a strong supporter of the eight-hour day ; He threw himself into political fights against returning to convictism, large-scale Catholic immigration, state funding of religious establishments but for manhood suffrage, national education and the separation of church and state

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg: 194997 ; Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Cribb, Margaret Bridson, 'Cribb, Robert (1805 - 1893)', Australian Dictionary of Biography, Volume 3, Melbourne University Press, 1969, pp 493-495

[Last Modified: Wednesday, 14 June 2017]