Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Nielson, Charles Frederick

View print friendly version

Personal


Birth Date: 6 February 1871 (Als. Schleswig, Germany)

Death Date: 15 August 1924 (Gympie, Queensland, Australia)

Parents: Peter Nielson and Magdalena (nee Fredericksen)

Family: Ellen Horniblow on 5 May 1989 at Brisbane, 3 sons

Education: Als and Hamburg State schools; Bundaberg and Maryborough Grammar schools

Religion: Church of England

Career

Articled solicitor, Bundaberg and Brisbane; Admitted as solicitor, 1895; Member, Royal Commission into the Sugar Industry, 1896; Member, Royal Commission into Labour for Canefields, 1906; Director, Fairleigh Sugar Mills, 1919


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Musgrave 27 Aug 1904 18 May 1907
Council NONE Legislative Council 14 Sep 1907 23 Mar 1922

Additional Information

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Hughes, Colin A and BD Graham, Voting for the Queensland Legislative Assembly 1890-1964, (Canberra: ANU, Department of Political Science, 1974)