Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Jones, Raymond, BEM (Ray)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 3 February 1926 (Cairns, Queensland, Australia)

Death Date: 22 April 2000 (Cairns, Queensland, Australia)

Parents: David Jones and Dorothy Edith (nee Soilleux)

Family: Fay Hazel Brown on 15 October 1949, two sons, one daughter

Education: Parramatta Park State School, Cairns; St Augustines College, Cairns

Religion: Roman Catholic

Career

Porter, Shunter and Guard with the Queensland Railway Department

Party Positions:

  1. (ALP) Member of the Labor Party Executive since 1973
  2. (ALP) Chairman, Queensland Central Executive Standing Committee on Transport and Road Safety

Official Awards: He was the recipient of a British Empire Medal (Civil Division) in 1943

Local Government Service: Alderman, Cairns City Council, 1964 to 1965

Military Service: Served in 51 Battalion Regiment Cadets, 1940 to 1941; Volunteer Defence Corps, 1942 to 1943; Air Training Corps, 1943 to 1944; Air Crew Trainee, Royal Australian Air Force, 1945


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Cairns 27 Feb 1965 22 Oct 1983 Did not contest

Parliamentary Service

Description From To
Executive member, Commonwealth Parliamentary Association
Alternate Delegate, Australian Constitutional Convention in Perth 1978
Member, Select Committee of Privileges Apr 1978
Shadow Minister for Maritime Services and Tourism Dec 1977
Opposition Whip 16 Dec 1977 14 Jan 1981
Labor Spokesman on Aboriginal Advancement 1974 1977
Member, Parliamentary Printing Committee 1974 1977
Member, Parliamentary Delegation to South-East Asia 1974
Shadow Minister for Transport and Road Safety 1970 1977
Labor Spokesman on Northern Development 1970
Temporary Chairman of Committees 1969 1970
Member, Parliamentary Building Committee 1966 1968

Additional Information

Notes: Interests include reading, music and spectator sports; Subbranch President and Secretary, ARU, 1953 to 1965; ARU State Councillor, 1954 to 1965; North Queensland Delegate for the ARU State Conference, 1954, 1957, 1960 and 1963; North Queensland Delegate, Queensland Trade Unions Congress, 1956, 1959 and 1962; Member, Cairns-Mulgrave Water Supply Board, 1964 to 1965

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; Courier-Mail, Monday, 23 October 1989

[Last Modified: Thursday, 27 July 2017]