Burreket, Tony Anthony

View print friendly version

Personal


Birth Date: 6 July 1934 (Paddington, New South Wales, Australia)

Parents: Abraham Burreket

Family: Judith Margaret Manson on 25 April 1970, 1 son, 4 daughters

Education: Christian orphanage to 1948; Self-educated through Victoria Correspondence School and matriculated with honours; Primary Teachers Certificate, Frankston Teachers College, Victoria

Religion: Uniting

Career

Company director; Small businessman for 12 years; Real estate agent and developer

Party Positions:

  1. (NP) Member, Government Party Committees: Premier, Treasurer and The Arts; Public Works, Main Roads, Expo and Police; Environment, Conservation and Tourism
  2. (NP) Member, Government Party Committees: Northern Development, Community Services and Ethnic Affairs; Justice and Attorney-General; Health
  3. (NP) Member, Government Party Committees: Premier's; Tourism; National Parks and Sport; Northern Development and Community Services, 1987

Local Government Service: Alderman, Townsville City Council, 1985 to 1988

Military Service: Joined Australian Army in 1951 and served twice in Borneo and Malaysia 1964 and 1965; Returned as education officer in the Army in 1972


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NP Townsville 1 Nov 1986 2 Dec 1989

Additional Information

Notes: Interests include all sports, especially squash and football. Mr Burreket was orphaned at 3½ years and then spent 11 years in a Christian orphanage. Patron, Ex-POW Association (Townsville Branch). Coordinator, Red Cross Doorknock Appeal, Townsville. Founder and first President, Frankston and District Basketball Association. President: Townsville Central State School P&C Association and North Queensland Club. Member, Cemetery Trust

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; Meadth, T, Courier-Mail, 'Alderman in row over allegations', 15 August 1987, p.18; Townsville Daily Bulletin, 'Ald Burreket (MLA) set to do two jobs', 3 November 1986

[Last Modified: Wednesday, 28 June 2017]