Cooper, Frederick Augustus

View print friendly version

Personal


Birth Date: 8 August 1834 (Sydney, New South Wales, Australia)

Death Date: 12 November 1908 (Melbourne, Victoria, Australia)

Parents: Robert Cooper and Sarah (nee May)

Family: Margaret Dalton Watson in Bendigo, 6 daughters

Education: Sydney.

Religion: Church of England

Career

Called to the New South Wales Bar and also the Queensland Bar in 1864; Practised as a barrister in Cooktown in 1874; Practised in New Zealand; Admitted to the Bar in Victoria in 1883.


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Cook 5 Dec 1878 4 Mar 1884

Other Seats: Represented Braidwood in the NSW Legislative Assembly, 20 June 1859 to 14 July 1860

Additional Information

Sources: Brisbane Courier, 13 November 1908; Image sourced New South Wales Parliament website; Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Wednesday, 7 June 2017]