Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Black, Maurice Hume

View print friendly version

Personal


Birth Date: 16 December 1830 (London, England)

Death Date: 16 August 1899 (Coolgardie, Western Australia, Australia)

Parents: Alexander Black and Euphemia (nee Hume)

Family: Maria Frederica Davies in Melbourne on 4 Septemper 1861, 2 sons, 5 daughters

Religion: Church of England

Career

Emigrated 1853 to Victorian goldfields; Farmer South Australia and Riverina; Inventor of steam-driven sheep washing-machine, 1864; Sugar grower Mackay, from 1871; Delegate to UK for Queensland Separation League, 1887; Queensland Government agent in the UK, 1893-1894; Arrived at Coolgardie goldfields, 1896, attorney for mining companies


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Mackay 24 Mar 1881 29 Apr 1893 By-election

Parliamentary Service

Description From To
Secretary for Public Lands 13 Jun 1888 12 Aug 1890

Additional Information

Notes: Director, Raub Australian Gold Mining Company; Member, Central Queensland Pastoralists Association and Pastoralists Federal Council of Australasia

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg:11078; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)