Newton, Harold Francis (Fred)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 12 July 1921 (Maryborough, Queensland, Australia)

Death Date: 28 December 1990 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Francis Newton and Ada Laura (nee Davey)

Family: Ada Gwendoline Holzapfel, 5 sons, 2 daughters

Education: South Brisbane State School

Religion: Methodist

Career

Real estate salesman, 1976 to 1977; State organiser, Building Workers Industrial Union, 1953 to 1960; Employee, Darling Downs bacon factory, 1946; Carpenter

Military Service: Served in 2nd AIF, Sapper Royal Australian Engineers, 1942 to 1945


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Belmont 28 May 1960 7 Dec 1974

Parliamentary Service

Description From To
Deputy Leader of the Opposition 1 Jul 1974 8 Dec 1974
Member, Parliamentary Labor Party Executive 1966 1974

Additional Information

Publications: The graduate of Nudgee orphanage, Fred Newton : the biography of a trade unionist and Labor politician, Bruce MacGregor, Rochedale South, Qld

Sources: Queensland Parliamentary Debates, Motion of Condolence, 19 Feb 1991, pp. 6112-6117

[Last Modified: Monday, 28 August 2017]