Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Jones, Norman Francis (Gerry)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 16 August 1932 (Roma, Queensland, Australia)

Death Date: 21 April 2017

Parents: William Norman Harcourt Jones and Alice Kathleen (nee Moore)

Family: Rita June Freda Turner on 30 June 1956, 1 son, 3 daughters

Education: St Columba's School, Dalby

Religion: Roman Catholic

Career

Building contractor and consultant; Research officer for Senator Georges, 1975 to 1976; Coordinator, anti-Springbok demonstrations

Party Positions:

  1. (ALP) Member, National Executive, 1978 and 1979
  2. (ALP) Delegate, World Peace Conference
  3. (ALP) Delegate, Labor in Politics Convention
  4. (ALP) Secretary, Queensland Central Executive
  5. (ALP) Secretary, Everton Park Branch
  6. (ALP) President, Dalby Branch
  7. (ALP) Branch Delegate, Queensland ALP
  8. (ALP) Delegate, ALP State Council (Qld)
  9. (ALP) Definitive Proxy, State Administrative Committee (Qld), from 1983
  10. (ALP) Federal Parliamentary Representative to ALP State Council (Qld), from 1983
  11. (ALP) State Organiser, ALP (Qld), 1967 - 1972
  12. (ALP) Executive Officer, ALP, 1976 - 1977
  13. (ALP) Delegate, ALP National Executive, 1977
  14. (ALP) Member, ALP State Executive Committee (Qld), 1977 - 1980
  15. (ALP) State Secretary, ALP (Qld), 1977 - 1980
  16. (ALP) Member, ALP State Administrative Committee (Qld), 1979 - 1980


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Everton 27 May 1972 7 Dec 1974

Other Seats: Senator (Federal) for Qld, ALP, 1 Jul 1981 to 30 Jun 1996

Additional Information

Notes: Patron, Queensland Amateur Boxing Association; Member, Australian Peace Council

Sources: Image courtesy of 'Biographical Dictionary of the Australian Senate', Parliament of Australia, online edition

[Last Modified: Tuesday, 1 August 2017]