Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Wilson, Thomas

View print friendly version

Personal


Birth Date: 5 May 1865 (Riddell's Creek, Victoria, Australia)

Death Date: 19 May 1933 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: James Wilson and Mary (nee McLean)

Family: Emma Brown in Rockhampton in 1890, 2 sons, 2 daughters

Education: Riddell's Creek State School

Religion: Church of England

Career

Embarked on farming, pastoral and mining pursuits; Shearer at Riverina region, 1882; Worked the Cobar copper mine; Continued with pastoral and mining investment after arrival in Queensland in 1884

Local Government Service: Alderman, Brisbane City Council 1905-1920; Mayor, 1909 and 1925


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Fortitude Valley 1 Apr 1916 19 May 1933 Died in office

Parliamentary Service

Description From To
Secretary for Public Instruction 26 Feb 1925 21 May 1929

Additional Information

Notes: Member, Central Political Executive of Australian Labor Party; Member, Brisbane Metropolitan Water and Sewerage Board; Member, Tattersall's Club

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg:68235; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 11 July 2017]