Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Watson, Robert Hodgson (Bob)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 12 October 1896 (Durham, England, United Kingdom)

Death Date: 26 March 1959 (Coorparoo, Queensland, Australia)

Parents: William Watson and Elizabeth Ann (nee Forster)

Family: Ethel Agnes Mutch on 8 December 1920, 2 daughters

Education: Primary school

Religion: Presbyterian

Career

Family cane farm, Mourilyan, then to Mossman and Edmonton; Farmer, Palma (near Babinda), 1924; Inspector, Babinda Central Mill and Chairman of Directors; Cane farmer, Bartle Frere, 1953 to 1955

Local Government Service: Chairman, Mulgrave Shire Council for 11 years


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly CP Mulgrave 29 Apr 1950 7 Mar 1953
Assembly CP Mulgrave 3 Aug 1957 26 Mar 1959 Died in Office

Additional Information

Notes: Member and Executive Officer, Australian Sugar Producers' Association. Chairman, District Cane Growers Executive, Cairns. Freemason and Rotarian

Sources: Waterson, DB and John Arnold, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982); Lack, Clem, Three Decades of Queensland Political History, 1929-1960 (Brisbane: Government Printer, 1962); The Courier-Mail, 'Great loss to north', 28 Mar 1959

[Last Modified: Wednesday, 19 July 2017]