Mr Samuel (Sam) O'Connor

View print friendly version
Mr Sam O'Connor Photo

Electorate
Bonney - Opens in a new window View Map (.pdf)

Party
Liberal National Party (LNP)

Date of Election
25 November 2017

Speeches
Inaugural | All Speeches

Website
http://www.samoconnormp.com.au (opens in a new window)

Contact details

Electorate Office Address
102 Imperial Parade
LABRADOR QLD 4215

Phone: (07) 5657 7980
Fax: n/a
Email: [email protected]

Parliamentary Service

Current:

  • Shadow Minister for Environment and the Great Barrier Reef: 16 Nov 2020
  • Shadow Minister for Science and Innovation: 16 Nov 2020
  • Shadow Minister for Youth: 16 Nov 2020

Past:

  • Shadow Assistant Minister to the Opposition Leader and Shadow Assistant Minister for Youth: 15 Dec 2017 - 15 Nov 2020
  • Member, Economics and Governance Committee: 15 Feb 2018 - 6 Oct 2020

Career

Bartender / courtesy bus driver at Labrador AFL Sports Club (2015-2017); Media Advisor to the Hon Stuart Robert MP, Federal Member for Fadden (2015-2017).

Community Activity: Rotary Club of Runaway Bay, Vice President of Labrador Community Garden, Vice President of Paradise Point Meals on Wheels, member of Griffith University’s Institute for Glycomics Board of Advice, Patron of Paradise Kids, The Blenders, Mens’ Shed Labrador, Musgrave Hill Bowls Club and Labrador Hockey Club.

Personal

Birth Date: 5 August 1991 (Ipswich, Queensland, Australia)

Education: Bachelor of Science, Biomedical Science BSc (UQ); Bachelor of Arts, Political Science BA (UQ).