Mrs Laura Gerber

View print friendly version
Mrs Laura Gerber Photo

Electorate
Currumbin - Opens in a new window View Map (.pdf)

Party
Liberal National Party (LNP)

Date of Election
28 March 2020

Speeches
Inaugural | All Speeches

Contact details

Electorate Office Postal Address
PO Box 751
CURRUMBIN QLD 4223
Electorate Office Address
Shop 5 Iconic Kirra Beach Resort, 74-76 Musgrave Street
KIRRA QLD 4225

Phone: (07) 5601 9100
Fax: n/a
Email: [email protected]

Parliamentary Service

Current:

  • Shadow Assistant Minister for Justice: 16 Nov 2020
  • Shadow Assistant Minister for Youth: 16 Nov 2020
  • Shadow Assistant Minister for the Night-time Economy: 16 Nov 2020
  • Shadow Assistant Minister for Cultural Development: 16 Nov 2020

Past:

  • Member, Legal Affairs and Community Safety Committee: 22 Apr 2020 - 6 Oct 2020

Career

Prior to election - Lawyer, completed the Bar Practise Course through the Bar Association of Queensland, formerly a Federal Prosecutor with the Commonwealth Director of Public Prosecutions and Disciplinary Prosecutor with the Office of the Health Ombudsman.

Community Activity: Member of the Currumbin RSL, Currumbin Beach Vikings SLSC and the National Trust of Australia (Qld)

Personal

Birth Date: 29 November 1984 (Southport, Queensland)

Family: Married (2 children)

Education: Bachelor of Laws (LLB)