Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access
Current Members
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z  
93 out of 93 members.

A

Members Photo
Mr Stephen (Steve) Andrew
Member for Mirani (ONP)
Mirani
Sarina Office(07) 4806 0700

B

Members Photo
Hon Mark Bailey
Member for Miller (ALP)
Minister for Transport and Main Roads
Miller
Moorooka Office(07) 3414 2120
Members Photo
Ms Rosslyn (Ros) Bates
Member for Mudgeeraba (LNP)
Shadow Minister for Health and Ambulance Services, Shadow Minister for Medical Research, Shadow Minister for Women
Mudgeeraba
Mudgeeraba Office(07) 5601 7100
Members Photo
Mr Stephen Bennett
Member for Burnett (LNP)
Burnett
Bargara Office(07) 4111 5100
Members Photo
Mr Michael Berkman
Member for Maiwar (GRN)
Maiwar
Indooroopilly Office(07) 3737 4100
Members Photo
Mr Jarrod Bleijie
Member for Kawana (LNP)
Shadow Minister for Finance, Shadow Minister for Industrial Relations, Manager of Opposition Business
Kawana
Minyama Office(07) 5406 3100
Members Photo
Ms Sandra (Sandy) Bolton
Member for Noosa (IND)
Noosa
Noosaville Office(07) 5319 3100
Members Photo
Mr Mark Boothman
Member for Theodore (LNP)
Theodore
Oxenford Office(07) 3445 0100
Members Photo
Mr Colin Boyce
Member for Callide (LNP)
Callide
Biloela Office(07) 4845 1100
Members Photo
Ms Nikki Boyd
Member for Pine Rivers (ALP)
Assistant Minister for Local Government
Pine Rivers
Strathpine Office(07) 3448 3100
Members Photo
Mr Donald (Don) Brown
Member for Capalaba (ALP)
Capalaba
Capalaba Office(07) 3915 0100
Members Photo
Ms Jonty Bush
Member for Cooper (ALP)
Cooper
Ashgrove Office(07) 3554 9100
Members Photo
Hon Glenn Butcher
Member for Gladstone (ALP)
Minister for Regional Development and Manufacturing and Minister for Water
Gladstone
Gladstone Office(07) 4904 1100

C

Members Photo
Ms Amanda Camm
Member for Whitsunday (LNP)
Shadow Minister for Child Protection, Shadow Minister for the Prevention of Domestic, Family and Sexual Violence
Whitsunday
Proserpine Office(07) 4845 3100
Members Photo
Mr Michael Crandon
Member for Coomera (LNP)
Coomera
Ormeau Office(07) 5560 8100
Members Photo
Hon Craig Crawford
Member for Barron River (ALP)
Minister for Seniors and Disability Services and Minister for Aboriginal and Torres Strait Islander Partnerships
Barron River
Smithfield Office(07) 4229 0100
Members Photo
Mr David Crisafulli
Member for Broadwater (LNP)
Leader of the Opposition, Shadow Minister for Tourism
Broadwater
Hope Island Office(07) 5560 6100

D

Members Photo
Hon Yvette D'Ath
Member for Redcliffe (ALP)
Minister for Health and Ambulance Services
Redcliffe
Redcliffe Office(07) 3448 7100
Members Photo
Mr Nicholas (Nick) Dametto
Member for Hinchinbrook (KAP)
Hinchinbrook
Ingham Office(07) 4765 4700
Members Photo
Hon Cameron Dick
Member for Woodridge (ALP)
Treasurer and Minister for Investment
Woodridge
Logan Central Office(07) 3445 4100

d

Members Photo
Hon Michael (Mick) de Brenni
Member for Springwood (ALP)
Minister for Energy, Renewables and Hydrogen and Minister for Public Works and Procurement
Springwood
Springwood Office(07) 3414 2110

E

Members Photo
Hon Leeanne Enoch
Member for Algester (ALP)
Minister for Communities and Housing, Minister for Digital Economy and Minister for the Arts
Algester
Heathwood Office(07) 3737 2110

F

Members Photo
Hon Dianne (Di) Farmer
Member for Bulimba (ALP)
Minister for Employment and Small Business and Minister for Training and Skills Development
Bulimba
Morningside Office(07) 3914 2100
Members Photo
Hon Shannon Fentiman
Member for Waterford (ALP)
Attorney-General and Minister for Justice, Minister for Women and Minister for the Prevention of Domestic and Family Violence
Waterford
Waterford West Office(07) 3445 3100
Members Photo
Mrs Deborah (Deb) Frecklington
Member for Nanango (LNP)
Shadow Minister for Water and the Construction of Dams, Shadow Minister for Regional Development and Manufacturing
Nanango
Kingaroy Office(07) 4190 7100
Members Photo
Hon Mark Furner
Member for Ferny Grove (ALP)
Minister for Agricultural Industry Development and Fisheries and Minister for Rural Communities
Ferny Grove
Ferny Grove Office(07) 3535 7100

G

Members Photo
Mrs Laura Gerber
Member for Currumbin (LNP)
Currumbin
Kirra Office(07) 5601 9100
Members Photo
Mrs Julieanne Gilbert
Member for Mackay (ALP)
Assistant Minister for Health and Regional Health Infrastructure
Mackay
Mackay Office(07) 4960 7100
Members Photo
Hon Grace Grace
Member for McConnel (ALP)
Minister for Education, Minister for Industrial Relations and Minister for Racing
McConnel
Newstead Office(07) 3145 9100

H

Members Photo
Mr Aaron Harper
Member for Thuringowa (ALP)
Thuringowa
Kirwan Office(07) 4766 3100
Members Photo
Mr Michael Hart
Member for Burleigh (LNP)
Burleigh
Miami Office(07) 5560 4100
Members Photo
Mr Michael Healy
Member for Cairns (ALP)
Assistant Minister for Tourism Industry Development
Cairns
Cairns Office(07) 4229 0110
Members Photo
Hon Stirling Hinchliffe
Member for Sandgate (ALP)
Minister for Tourism Industry Development and Innovation and Minister for Sport
Sandgate
Sandgate Office(07) 3639 9100
Members Photo
Ms Jennifer Howard
Member for Ipswich (ALP)
Ipswich
Booval Office(07) 3447 2100
Members Photo
Mr Jason Hunt
Member for Caloundra (ALP)
Caloundra
Caloundra Office(07) 5329 4100

J

Members Photo
Mr David Janetzki
Member for Toowoomba South (LNP)
Deputy Leader of the Opposition, Shadow Treasurer, Shadow Minister for Investment and Trade
Toowoomba South
South Toowoomba Office(07) 4602 3100

K

Members Photo
Mr Robert (Robbie) Katter
Member for Traeger (KAP)
Traeger
Mount Isa Office(07) 4730 1100

Charters Towers Office(07) 4787 2139

Members Photo
Mr Joseph (Joe) Kelly
Member for Greenslopes (ALP)
Greenslopes
Coorparoo Office(07) 3414 2100
Members Photo
Mr Shane King
Member for Kurwongbah (ALP)
Kurwongbah
Narangba Office(07) 3448 9100
Members Photo
Ms Ali King
Member for Pumicestone (ALP)
Pumicestone
Bellara Office(07) 3474 2100
Members Photo
Mr Shane Knuth
Member for Hill (KAP)
Hill
Atherton Office(07) 4235 7100
Members Photo
Mr Jon Krause
Member for Scenic Rim (LNP)
Scenic Rim
Beaudesert Office(07) 5515 1100

L

Members Photo
Mr John-Paul Langbroek
Member for Surfers Paradise (LNP)
Shadow Minister for Seniors, Communities and Disability Services, Shadow Minister for Multiculturalism and Aboriginal and Torres Strait Islander Partnerships
Surfers Paradise
Isle Of Capri Office(07) 5600 2100
Members Photo
Mr Dale Last
Member for Burdekin (LNP)
Shadow Minister for Police and Corrective Services, Shadow Minister for Fire and Emergency Services, Shadow Minister for Rural and Regional Affairs
Burdekin
Ayr Office(07) 4767 0500
Members Photo
Ms Brittany Lauga
Member for Keppel (ALP)
Assistant Minister for Education
Keppel
Yeppoon Office(07) 4913 1500
Members Photo
Ms Ann Leahy
Member for Warrego (LNP)
Shadow Minister for Local Government, Shadow Minister for Disaster Recovery, Shadow Minister for Volunteers
Warrego
Roma Office(07) 4570 1100

Dalby Office(07) 4519 0700

Members Photo
Hon Leanne Linard
Member for Nudgee (ALP)
Minister for Children and Youth Justice and Minister for Multicultural Affairs
Nudgee
Nundah Office(07) 3638 7100
Members Photo
Mr James Lister
Member for Southern Downs (LNP)
Southern Downs
Stanthorpe Office(07) 4524 7700
Members Photo
Ms Cynthia Lui
Member for Cook (ALP)
Cook
Cairns Office(07) 4223 1100

Thursday Island Office(07) 4069 1909

M

Members Photo
Dr Amy MacMahon
Member for South Brisbane (GRN)
South Brisbane
West End Office(07) 3724 9100
Members Photo
Mr James (Jim) Madden
Member for Ipswich West (ALP)
Ipswich West
Brassall Office(07) 3447 3100
Members Photo
Mr Timothy (Tim) Mander
Member for Everton (LNP)
Shadow Minister for Housing and Public Works, Shadow Minister for Sport and Racing
Everton
Everton Park Office(07) 3535 1100
Members Photo
Mr Lance McCallum
Member for Bundamba (ALP)
Assistant Minister for Hydrogen Development and the 50% Renewable Energy Target by 2030
Bundamba
Goodna Office(07) 3447 9100
Members Photo
Mr James (Jim) McDonald
Member for Lockyer (LNP)
Lockyer
Gatton Office(07) 5351 6100
Members Photo
Mrs Melissa McMahon
Member for Macalister (ALP)
Macalister
Beenleigh Office(07) 3445 3300
Members Photo
Ms Corrine McMillan
Member for Mansfield (ALP)
Mansfield
Upper Mt Gravatt Office(07) 3414 3100
Members Photo
Mr Bart Mellish
Member for Aspley (ALP)
Assistant Minister to the Premier for Veterans' Affairs, Trade and COVID Economic Recovery
Aspley
Aspley Office(07) 3554 7100
Members Photo
Mr Brent Mickelberg
Member for Buderim (LNP)
Shadow Minister for Employment, Small Business and Training, Shadow Minister for Open Data
Buderim
Buderim Office(07) 5406 2100
Members Photo
Hon Dr Steven Miles
Member for Murrumba (ALP)
Deputy Premier and Minister for State Development, Infrastructure, Local Government and Planning
Murrumba
Kallangur Office(07) 3448 9300
Members Photo
Mr Lachlan Millar
Member for Gregory (LNP)
Gregory
Emerald Office (07) 4913 1000

Longreach Office(07) 4521 5700

Members Photo
Mr Steven (Steve) Minnikin
Member for Chatsworth (LNP)
Shadow Minister for Customer Service, Shadow Minister for Transport and Main Roads
Chatsworth
Carindale Office(07) 3914 9100
Members Photo
Mr Robert (Rob) Molhoek
Member for Southport (LNP)
Southport
Southport Office(07) 5600 1100
Members Photo
Mrs Charis Mullen
Member for Jordan (ALP)
Assistant Minister for Treasury
Jordan
Springfield Central Office(07) 3447 9300

N

Members Photo
Mr Timothy (Tim) Nicholls
Member for Clayfield (LNP)
Shadow Attorney-General, Shadow Minister for Justice
Clayfield
Clayfield Office(07) 3638 9100

O

Members Photo
Mr Samuel (Sam) O'Connor
Member for Bonney (LNP)
Shadow Minister for Environment and the Great Barrier Reef, Shadow Minister for Science and Innovation, Shadow Minister for Youth
Bonney
Labrador Office(07) 5657 7980
Members Photo
Mr Barry O'Rourke
Member for Rockhampton (ALP)
Rockhampton
Rockhampton Office(07) 4994 2100

P

Members Photo
Hon Annastacia Palaszczuk
Member for Inala (ALP)
Premier and Minister for Trade
Inala
Richlands Office(07) 3737 2100
Members Photo
Ms Joan Pease
Member for Lytton (ALP)
Lytton
Wynnum Office(07) 3915 1100
Members Photo
Mr Duncan Pegg
Member for Stretton (ALP)
Stretton
Sunnybank Hills Office(07) 3414 3110
Members Photo
Mr Anthony (Tony) Perrett
Member for Gympie (LNP)
Shadow Minister for Agriculture, Fisheries and Forestry
Gympie
Gympie Office(07) 5329 5100
Members Photo
Hon Curtis Pitt
Member for Mulgrave (ALP)
Speaker of the Legislative Assembly
Mulgrave
Gordonvale Office(07) 4237 1100
Members Photo
Mr Andrew Powell
Member for Glass House (LNP)
Glass House
Maleny Office(07) 5318 8100
Members Photo
Mr Linus Power
Member for Logan (ALP)
Logan
Hillcrest Office(07) 3445 2100
Members Photo
Ms Jessica (Jess) Pugh
Member for Mount Ommaney (ALP)
Mount Ommaney
Sinnamon Park Office(07) 3737 2120
Members Photo
Mr Daniel (Dan) Purdie
Member for Ninderry (LNP)
Ninderry
Coolum Beach Office(07) 5406 7900

R

Members Photo
Ms Kim Richards
Member for Redlands (ALP)
Redlands
Victoria Point Office(07) 3446 0100
Members Photo
Dr Mark Robinson
Member for Oodgeroo (LNP)
Oodgeroo
Cleveland Office(07) 3446 9100
Members Photo
Dr Christian Rowan
Member for Moggill (LNP)
Shadow Minister for Education, Shadow Minister for the Arts
Moggill
Kenmore Office(07) 3737 4110
Members Photo
Mr Peter Russo
Member for Toohey (ALP)
Toohey
Sunnybank Office(07) 3414 3120
Members Photo
Hon Mark Ryan
Member for Morayfield (ALP)
Minister for Police and Corrective Services and Minister for Fire and Emergency Services
Morayfield
Caboolture South Office(07) 5343 5100

S

Members Photo
Mr Bruce Saunders
Member for Maryborough (ALP)
Assistant Minister for Train Manufacturing and Regional Roads
Maryborough
Maryborough Office(07) 4114 1100
Members Photo
Hon Meaghan Scanlon
Member for Gaven (ALP)
Minister for the Environment and the Great Barrier Reef and Minister for Science and Youth Affairs
Gaven
Nerang Office(07) 5560 7100
Members Photo
Ms Fiona Simpson
Member for Maroochydore (LNP)
Shadow Minister for Integrity in Government, Shadow Minister for State Development and Planning
Maroochydore
Maroochydore Office(07) 5406 7100
Members Photo
Mr Robert (Rob) Skelton
Member for Nicklin (ALP)
Nicklin
Nambour Office(07) 5406 4100
Members Photo
Mr Thomas (Tom) Smith
Member for Bundaberg (ALP)
Bundaberg
Bundaberg Office(07) 4111 3100
Members Photo
Mr Raymond (Ray) Stevens
Member for Mermaid Beach (LNP)
Mermaid Beach
Mermaid Beach Office(07) 5600 0100
Members Photo
Hon Scott Stewart
Member for Townsville (ALP)
Minister for Resources
Townsville
Townsville Office(07) 4766 4100
Members Photo
Mr James (Jimmy) Sullivan
Member for Stafford (ALP)
Stafford
Stafford Office(07) 3554 8100

T

Members Photo
Mr Adrian Tantari
Member for Hervey Bay (ALP)
Hervey Bay
Scarness Office(07) 4183 8100

W

Members Photo
Mr Leslie (Les) Walker
Member for Mundingburra (ALP)
Mundingburra
Aitkenvale Office(07) 4766 8100
Members Photo
Mr Trevor Watts
Member for Toowoomba North (LNP)
Toowoomba North
North Toowoomba Office(07) 4602 2100
Members Photo
Mr Patrick (Pat) Weir
Member for Condamine (LNP)
Shadow Minister for Natural Resources, Mines and Energy
Condamine
Oakey Office(07) 4570 4100
Members Photo
Mr Christopher (Chris) Whiting
Member for Bancroft (ALP)
Bancroft
Rothwell Office(07) 3448 2100