Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Mackay, George Hugh

View print friendly version

Personal


Birth Date: 20 March 1872 (Copperfield, Clermont, Queensland, Australia)

Death Date: 5 November 1961 (Gympie, Queensland, Australia)

Parents: Hugh Mackay and Jane (nee Baird)

Family: Edith Ann Heard on 23 September 1896 at Clermont, 2 sons, 1 daughter

Education: Clermont and Bundaberg State Schools

Religion: Presbyterian

Career

Apprentice chemist; Printer, 'Peak Downs Telegram'; Foreman and managing editor, 'Peak Downs Telegram'; Bookseller, Clermont; Newsagent, NSW; Auctioneer, Gympie, c.1905

Local Government Service: Alderman, Clermont, 1899; Mayor of Clermont, 1900 to 1902; Alderman, Gympie, 1911; Mayor of Gympie, 1917


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly MIN Gympie 27 Apr 1912 22 May 1915

Other Seats: Member of the House of Representatives (Federal), LILLEY, Qld, 5 May 1917 to 7 August 1934; Speaker (Federal) 17 February 1932 to 17 August 1934; Parliamentary delegate to Canada, 1928

Additional Information

Notes: Patron, Gympie and Nundah Bowling Clubs

Publications: GH Mackay, A summarry of the history of the Gympie Presbyterian Church (1952)

Sources: Image courtesy of National Library of Australia, ID: 23474355 ; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Hughes, Colin A and BD Graham, Voting for the Queensland Legislative Assembly 1890-1964, (Canberra: ANU, Department of Political Science, 1974); Hughes, Colin A and BD Graham, Voting for the House of Representatives 1890-1964, (Canberra: ANU, Department of Political Science, 1974)

[Last Modified: Tuesday, 22 August 2017]