Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Buckley, Henry

View print friendly version

Personal


Birth Date: 21 June 1813 (Yorkshire, England)

Death Date: 14 April 1888 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Benjamin Buckley and Martha (nee Becket)

Family: Susannah Abbotts on 3 March 1838 in Sydney, 1 daughter

Education: Moravian Boys' Boarding School, Fairfield, Manchester

Religion: Church of England

Career

Sailed as merchant from Liverpool to Sydney in 1834; Engaged in pastoral pursuits on Arrable Station, Monaro, 1837 to 1844; Established a wine and spirits business in Sydney in 1844; Bought share in WE Rowland's china and glass warehouse; Business manager, Australasian Steam Navigation Co., Brisbane, in 1849; General insurance and shipping agent in Brisbane in 1854; Opened a flour mill in Sydney in 1857 while attending parliament; First Auditor-General in Queensland in 1860; Appointed accountant in insolvency, 1874 to 1888; Justice of the Peace


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE East Moreton 17 May 1860 29 Sep 1860

Other Seats: Member of the Legislative Assembly (NSW), STANLEY COUNTY, 9 Apr 1856 to 11 Apr 1859

Additional Information

Notes: He was active in local affairs, including the separation of Queensland. In June 1867 he was declared insolvent himself. He tended his resignation as Auditor-General to Premier Macalister but the letter of resignation was returned to him; New Premier Mackenzie suggested to Buckley that the previous letter of resignation be placed before parliament. Treasurer Stephens was assured that it was a fresh resignation so it was accepted. Buckley petitioned against this decision. A select committee on his petition found that no absolute resignation was given, so he was illegally deprived of the office of Auditor-General. The report was rejected by parliament on 15 July 1869. A select committee inquired into the management of the Auditor-General's department. It found that he had carried out his duties with ability and in a zealous and faithful manner; The committee unsuccessfully recommended that his services should not be overlooked and that his claims for re-employment should be considered

Sources: Imaged courtesy of the Parliament of New South Wales; Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); O'Keeffe, Mary, 'Buckley, Henry (1813-1888)', Australian Dictionary of Biography, V.3, Melbourne University Press, 1969

[Last Modified: Wednesday, 28 June 2017]