Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Stewart, James Charles

View print friendly version

Personal


Birth Date: 17 September 1851 (Grantown-on-Spey, Moray, Scotland)

Death Date: 20 December 1931 (Strathpine, Queensland, Australia)

Parents: Angus Stewart and Mary

Family: Mary McIntyre in Glasgow, 1 son, 3 daughters

Education: Grantown parish school

Religion: Presbyterian

Career

1863-70 farm worker; Solicitor's office, Inverness; Farmer; Railway worker, Caledonian Railway Company; Coal seller Glasgow; 1888 arrive in Rockhampton; Emu Park railway worker; Fencer; Farm worker; 1893 editor and manager Peoples' Newspaper Rockhampton; Secretary, Lakes Creek Labour Union; Butcher's Union; Rockhampton Council Australia Labor Federation

Local Government Service: Alderman, North Rockhampton Council


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Rockhampton North 10 Mar 1896 5 Jun 1901

Other Seats: Senator (Federal) for Qld, ALP, 30 Mar 1901 to 30 Jul 1914; Senator (Federal) for Qld, ALP, 5 Sep 1914 to 30 Jun 1917

Additional Information

Sources: Image courtesy of the National Library of Australia, Neg. nla.ojb-136676903; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 22 August 2017]