Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Strong, Trevor Leonard

View print friendly version

Personal


Birth Date: 26 February 1961 (Sydney, New South Wales, Australia)

Family: 4 children

Career

Qualified carpenter

Party Positions:

  1. (ALP) Past President, Moore Park Branch of ALP
  2. (ALP) Member, Ministerial Legislative Committees: Transport and Main Roads; Environment; Primary Industries and Rural Communities; Natural Resources and Mines; Industrial Relations, March 2001-2004


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Burnett 17 Feb 2001 7 Feb 2004

Speeches: All Speeches

Parliamentary Service

Description From To
Member, Estimates Committee A 2003
Member, Estimates Committee F 2002
Member, Estimates Committee C 2001
Member, Public Works Committee 2 May 2001 13 Jan 2004

Additional Information

Notes: Interests include surf-lifesaving

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service

[Last Modified: Tuesday, 22 August 2017]