Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Cooper, Sir Pope Alexander

View print friendly version

Personal


Birth Date: 12 May 1846 (Lake George, New South Wales, Australia)

Death Date: 23 August 1923 (Sherwood, Queensland, Australia)

Parents: Francis Cooper and Sarah(nee Genkins)

Family: Alice Frener Cooper on 19 August 1873, 1 son, 2 daughters

Education: Private tutor; Sydney Grammar School; Sydney University, 1865; Middle Temple and London University, 1868

Religion: Church of England

Career

Barrister, 1872; 1880 District Court Prosecutor Northern division; Supreme Court Judge, 1883; Senior Puisne Judge, 1895; Chief Justice, 1903; Chancellor University of Queensland, 1915-1922

Official Awards: 1904 knighted; 1908 KCMG


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Bowen 24 Jan 1881 5 Jan 1883

Parliamentary Service

Description From To
Attorney-General 31 Dec 1880 5 Jan 1883

Additional Information

Notes: Interested in racing, bowls and golf

Sources: Image courtesy of the John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg: 165203; Australian Dictionary of Biography (Online edition); Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Wednesday, 7 June 2017]