Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Hynd, Thomas Simpson (Tom)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 6 July 1930 (Sydney, New South Wales, Australia)

Death Date: 20 October 2011

Parents: Thomas Hynd and Margaret Winifred (nee Simpson)

Family: Phylliss Lyle Bullard on 19 September 1953

Education: Chatswood Primary and Mosman High schools; Gore Hill Technical College, Sydney

Career

Master Builder; Owner of TS Hynd Pty Ltd

Party Positions:

  1. (NP) Vice-president, South East Zone
  2. (NP) Member, Goverment Party Committees: Public Works, Main Roads, Expo and Police; Employment, Training and Industrial Affairs; Environment, Conservation and Tourism
  3. (NP) Member, Goverment Party Committees: Water Resources and Maritime Services; Justice and Attorney-General; Industry, Small Business, Communications and Technology
  4. (NP) Member, Goverment Party Committees: Tourism, National Parks and Sport; Works and Housing; Employment & Industrial Affairs; Industry, Small Business and Technology, 1987
  5. (NP) Member, Goverment Party Committees: Water Resources and Maritime Services; Justice and Attorney-General, 1987


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NP Nerang 1 Nov 1986 2 Dec 1989

Parliamentary Service

Description From To
Deputy Government Whip 8 Sep 1989 2 Dec 1989

Additional Information

Notes: Interest include rotary, boating and politics; Member: Broadbeach Rotary Club; Gold Coast Air Sea Rescue; and International Yachting Fellowship of Rotarians; Mr Hynd was involved in the Miss Gold Coast, Miss Australia Spastic Centre, Red Cross and Salvation Army appeals

Sources: Image sourced from the collection of Queensland Parliamentary Library and Research Service

[Last Modified: Wednesday, 26 July 2017]